İnternet bankacılığı bloke kaldırma nasıl yapılır?

26 Ekim 2021
İnternet Bankacılığı bloke kaldırma
7272
Views

İnternet bankacılığı bloke kaldırma işlemi bazı kişiler için zor gibi görünebilir. Ancak yaptığımız araştırmalar doğrultusunda birkaç yöntem ile kolay bir işlem olduğunu anladık. Bu nedenle sizler için basit bir şekilde internet bankacılığı blokesi nasıl kaldırılır, belirtmek istiyoruz.

Teknoloji ne kadar iyi bir durumda ilerlerse bazı kişiler bu durumu kötüye kullanabiliyor. Bu yüzden her sektör şifreleme sisteminde yenilik, değişiklik ve bunun gibi birçok çözüm yapıyor. Ayrıca hayatımızda yer alan şifre kalabalığı nedeniyle internet bankacılığı şifrelerimizin ne olduğunu unutabiliyoruz. Devamında da internet bankacılığı bloke oldu ne yapmalıyım, mobil bankacılık bloke kaldırma işlemi nasıl yapılır gibi sorular beynimizde dönüp duruyor. Hadi gelin, bu sorulara yanıt verelim. Yazının derinliklerine doğru ilerleyerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İnternet bankacılığı bloke kaldırma

İnternet bankacılığı bloke kaldırmak için her bankanın kendine has farklı talebi olabilir. Bu işlemler tamamen kullanıcının güvenliği için sıralı olarak yapılmaktadır. Örneğin Finansbank unutulan şifre sonucu bloke koyulan internet bankacılığı hesabı için Kredi kartı şifresi, TC Kimlik numarası 2 doğrulamalı sms ve Kredi kartı üzerindeki numaralardan bir kombinasyon isterken. Kuveyt Türk ve Ziraat bankası bunlara ek birde Müşteri numarasını isteyebiliyor. Hatta Cep telefonu ile güvenlik araması yapıp bilgi talebinde bulunup tatmin olunmaması halinde şubeye davet edebilir. Bu Yapılan işlemlerin tamamı kullanıcının zarar görmemesi içindir.

Sizler için birkaç yöntem bulduğumuzu ve bu yöntemleri belirteceğimizi söylemiştik. Bu nedenle hangi yöntem size daha uygunsa, onu seçip mobil bloke kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yeni şifrenizi unutmamanız için bir yere not almanızı tavsiye ederiz. Hayatımızda şifrelerin kalabalığı bizleri meşgul etse de, bu şifreler ile yaptığımız işlemler daha güvenli oluyor ve hayatımız daha kolay bir hâl alıyor. Elbette bazen bloke olma gibi zorluklar karşımıza çıkabiliyor. Fakat çözümleri kolay olduğu için üzülmek gereksiz. İşte internet bankacılığı bloke kaldırma yöntemleri;

  • Cep telefonuyla internet bankacılığı bloke kaldırma
  • Dilekçe vererek bloke işlemini kaldırma
  • Mobil bankacılık uygulaması ile bloke kaldırma
  • Banka şubelerinden bloke işlemi kaldırma
  • Müşteri hizmetlerini arayarak internet bankacılığı bloke işlemi kaldırma’dır.

Cep telefonuyla internet bankacılığı bloke kaldırma

Her bankanın bir mobil uygulaması var. Bu nedenle cep telefonu ile internet bankacılığı bloke kaldırma işlemi için müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Dilerseniz bilgisayarınızı da kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler;

  • İnternet bankacılığını açmak
  • Şifreyi unuttum yazan yere tıklamak
  • İstenilen kimlik bilgilerini yanıtlamak
  • Yeni şifre girmek.

Belirtmek isteriz ki, her bankanın farklı prosedürleri ve uygulamasına ait özellikleri bulunuyor. Bu nedenle yeni şifreyi girdikten sonra şifre blokesi kaldırma işlemi tamamlanmayabilir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız, diğer yöntemleri denemenizi tavsiye ederiz.

Dolandırıcılara maruz kalmamak adına doğru mobil bankacılık uygulamasını indirdiğinizden emin olmanız gerekir. Çünkü bilgilerinizi alarak adınıza birçok şey yapabilirler.

Müşteri hizmetlerini arayarak internet bankacılığı bloke kaldırma

Müşteri hizmetlerini arayarak internet bankacılığı bloke kaldırma işlemini gerçekleştirmek oldukça kolaydır. Bu nedenle en çok tercih edilen şifre yenileme yöntemidir. Her bankanın müşteri hizmetleri prosedüründe aynı durum söz konusudur. Bu da ilk olarak telesekreter çıkar ve kaçıncı sırada yer aldığınızı vs. söyler. Ancak bu aramanızda “internet bankacılığınız bloke olmuştur, belirttiğimiz tuşa basarak bloke işlemini kaldırabilirsiniz.” Diye belirtilecektir.

Her bankanın belirttiği tuş farklı olacağından konuşmayı iyi dinleyip doğru tuşa basmalısınız.  Bazı bankalar 0’a basın derken bazıları 9’a basın diyebilir. Bunu gerçekleştirmezseniz, ana menüye dönmek için x tuşuna basın diyecektir. Doğru tuşa bastığınızda, bloke kaldırma işlemini gerçekleştirmek için sizi internet bankacılığı bloke kaldırma ya da mobil bankacılık bloke kaldırma menüsüne yönlendirecekler ve müşteri temsilcisi işlemi gerçekleştirmek için sizden birkaç bilgi isteyecektir.

Anne soyadındaki birkaç harf genel olarak sorulan gizli sorulardan biridir. Bu nedenle annenizin kızlık soyadını bilmeniz gerekiyor. Müşteri hizmetleri tarafından sorulan sorularını yanıtlarsanız cep telefonunuza bir kod gönderecektir. Bu kodu bazı bankalar isterken bazıları istemeyebiliyor. Bu nedenle eğer sizden kod istenirse, kendi cep telefonunuz yanınızda değilse, işleminizi gerçekleştiremeyebilirsiniz. Ayrıca şifreyi yenilerken kaydetmeyi unutmayın. Çünkü işlem gerçekleştikten sonra bankacılık işlemlerinizi yapmak için yeni şifreniz gerekecektir.

Şubeye giderek internet bankacılığı bloke kaldırma işlemi

Bazı kişiler yüz yüze görüşerek işlemlerini gerçekleştirmeyi tercihe diyorlar. Eğer müşterisi olduğunuz bankanızın şubesi bulunduğunuz yere yakınsa, şubeye uğrayarak internet bankacılığı bloke kaldırma işlemi veya mobil bankacılık bloke kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak size bir kâğıt uzatılacak ve bu belgeyi imzalamanız gerekecektir. Ardından sıranız geldiğinde banka şube görevlisi belgeye kaşe basacaktır. Daha sonra bilgisayarda tarama işlemini yapacaktır. Son olarak da blokenizin kaldırıldığı bilgisi size mesaj olarak gelecektir. Yeni şifre de mesajda belirtilecektir. Tek seferlik bir şifre olduğu için şifrenizi yenilemeniz gerekiyor.

Bazı kişiler yakınları için bu işlemi gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Bu nedenle belirtmek isteriz ki, internet bankacılığı bloke kaldırma işlemi için başkası adına işlem yapılması mümkün değildir. Ayrıca telefon kullanmayı iyi bilmeyen kişilere tavsiyemiz başka birine telefonunuzu verip bu işlemi gerçekleştirmesini istememesidir. Şifrenizi kimsenin bilmemesi en güvenlisidir.

Dilekçe vererek bloke kaldırma işlemi

İnternet bankacılığı bloke kaldırma problemini çözmek için bloke kaldırma dilekçesi hazırlayabilirsiniz. Bu dilekçeyi birkaç şekilde iletebilirsiniz. Mail ile, faks göndererek, Whatsapp gibi mobil uygulamaları kullanarak müşteri temsilcilerine göndermek mümkün. Dilekçe ulaştığında banka tarafından aranılır ve işlemi teyit etmeniz gerekir. Onay verdiğinizde bloke kaldırılır. İnternet bankacılığı bloke kaldırma işlemi için dilekçe örneği;

Mobil bankacılık bloke kaldırma işlemi nasıl yapılır?

İnternet bankacılığı ile mobil bankacılık farklıdır. Her birinde farklı bir şifreye sahip olmak mümkün. Ancak internet bankacılığı bloke kaldırma yöntemlerini deneyerek işlemi çözmek mümkündür. Cep telefonunuzu kullanarak ya da bilgisayar üzerinden bu işlem yapılabilir. Banka şubelerine gidebilir ya da dilekçe verebilirsiniz.

İnternet bankacılığı bloke olma nedenleri

Her bankanın prosedürü farklı olabilir diye belirtmiştik. Ancak hangi bankanın müşterisi olursanız olun giriş bilgileri nedeniyle şifre sahibi olmanız gerekir. Bankanın daha iyi bir hizmet sunmak adına size sunduğu hizmetleri kullanmak için şifre gerekir. Ancak bu şifreleri kötü niyetle kullanmasınlar diye 3 hakka sahip olursunuz. Bu nedenle üç kez şifreyi yanlış girerseniz, bloke olursunuz. Bu da şifreyi yenilemek gerektiği anlamına gelir.

Şifreler hayatımızın her anında bizim güvenliğimiz için bizim koyduğumuz anahtar kelimeler olsa da; Kredi kartı, cep telefonu şifresi, kapı şifresi, internet bankacılığı şifresi, pin kodu, falan derken birde bunları belirli ve zorunlu bir süre içinde yenilemek gerekirse bazen karman çorman olup şifreler unutma sebebi ile internet bankacılığı bloke işlemine tabi tutulabilirsiniz. Bu çoğu zaman can sıkıcı olabilir fakat unutmayınız. Hayatınız boyunca biriktirdiğiniz nakit paranızı bir anda kötü amaçlı kişilerin eline kuzu gibi teslim edebilirsiniz. Bu şifrelerin zor olması ve bloke gibi işlemlerin olması tamamen kullanıcının faydasınadır!

Şifreyi yenilemek için yukarıda verdiğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz. Diğer bankacılık işlemleri ve problemleri için hayatınızı kolaylaştıracak kredi kartı şifre değiştirme gibi makalelerimize göz atabilirsiniz. İnternet bankacılığı bloke kaldırma nasıl yapılır sorusunun cevabını verdik, konu ile ilgili sormak istediklerinizi konu altından yorum olarak sorabilirsiniz.

İçerik Kategorisi
Kampanya Blog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir