Kredi Kartı Şifre değiştirme Nasıl Yapılır? 5 Farklı Yöntem!

30 Eylül 2021
kredi kartı şifre değiştirme
4846
Views

Kredi kartı şifre değiştirme işlemi yapmak isteyen sevgili okurlarımız için beş yöntem bulduk ve her birini açıklamak istedik. Kartın kaybolması, çalınma ihtimali olması ve şifrenin unutulması nedenleri ile kredi kartı şifresi nasıl değiştirilir sorusunun yanıtını arayabiliyoruz. Bu nedenle sizleri daha fazla yormamak adına detaylı bir araştırma yapıp bu işlemi en kolay nasıl yapılacağını öğrendik. Sizler beş yöntem arasından kendinize göre en kolay olanı seçip kredi kartı şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Kredi kartları hayatımızı kolaylaştırıyor fakat şifrenin başkalarının eline geçme ihtimali bile büyük üzüntü verecek bir durum olabilir. Bu sebeple bu tarz en ufak şüphe neticesinde kredi kartı şifrenizi değiştirmenizi hatta kartı yenileyerek üzerindeki numaraların tamamen değişmesini öneriyoruz. Alacağınız küçük bir güvenlik önlemi sayesinde oluşabilecek ciddi zararlardan kendinizi koruyabilirsiniz.

Başımıza bir kötülük gelmeden adımıza kayıtlı olan belgelerin ve kartların bilgilerini değiştirmiyoruz. Oysaki düzenli olarak en fazla 6 ayda bir şifremizi değiştirmemiz gerekir. Şifrelerin karmaşıklığı yorucu gibi gözükebilir. Bunun için bir kenara not almanız yeterli. Bunun yanı sıra şifre unutulunca değiştirmesi çok da zor değil.

Önemli uyarı! Hiç bir kurum, kuruluş, banka memuru, polis, savcı vb. kişi size ait olan kredi kartı numaranızı veya kart şifrenizi sizden talep etmez. Kredi kartı şifresi kişiye özeldir ve kimse ile paylaşmayınız. Sebebi ne olursa olsun paylaşılan şifre ile yapılan işlemlerin sorumluluğu kart sahibine aittir. Kredi kartı şifresini herhangi bir yabancı ile paylaştıysanız hemen harekete geçerek kredi kartı şifre değiştirme işlemlerini aşağıdaki yolları izleyerek yapınız.

kredi kartı şifre değiştirme

Kredi kartı şifre Değiştirme Yöntemleri

Kredi kartı şifre değiştirme işlemi için Birden fazla yöntem olduğunu belirtmiştik. Siz bu yöntemler arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Bunlar;

 1. Mobil uygulamalarını indirerek kredi kartı şifresi değiştirme
 2. Banka şubelerine uğrayarak kredi kartı şifresi değiştirme
 3. Telefon bankacılığını arayarak kart şifresi değiştirme
 4. İnternet bankacılığı işlemini yaparak kredi kartı şifresi değiştirme
 5. Bankaların ATM’lerini kullanarak kredi kartı şifresi değiştirme

Bankaların Mobil Uygulamalarını İndirerek Kredi Kartı Şifresi Değiştirme İşlemi

Müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulamasını indirerek kredi kartı şifre değiştirme işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirmek mümkün. Bu işlemlerden biri de kredi kartı şifresi değiştirmektir. Bunun için;

 • Öncelikle akıllı ya da andorid telefonunuzdan app store ya da google play store uygulama indirme programlarını bulup açın ve müşterisi olduğunuz bankanın adını yazarak indirme işlemini başlatın. Uygulama indikten sonra aç yazan yere tıklayın.
 • TC kimlik numarası ya da müşteri numaranızı hatırlıyorsanız giriş yapın.
 • Ardından kredi kartı işlemleri menüsünü seçip şifre değiştirme işlemini seçin. Bu her bankanın uygulamasında farklı olabilir. Ancak çok karmaşık değildir. Bu nedenle hepsinde de bu menüyü bulabilirsiniz. Benim için zor diyorsanız diğer yöntemlerden birini seçebilirsiniz.

Banka Şubesinden Kredi Kartı Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Birçok kişi işlemlerini yüz yüze ve banka şubesi çalışanları ile gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Bu nedenle bu yöntemi de belirtmek istedik. Bunun için kimliğinizin yanında bulunması da yeterli. Şubeye gidip kart işlemleri için sıra numarası alıp şifre değişikliği yapmak istediğinizi belirtmelisiniz.

Bu işlemi yaparken yeni şifreyi kimsenin öğrenmediğinden emin olmalısınız. Aksi takdirde birçok şekilde kötülüğe uğrayabilirsiniz. Bu işlem için bira uğraş ve sıra beklemek gerekiyor. Siz dijital bankacılık hizmetinden faydalanıp bulunduğunuz yerden de aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aslında bir çok bankada banka kartı şifre değişikliği yapmak ile kredi kartı şifre değiştirme işlemi hemen hemen aynı işlemler izlenerek yapılmaktadır.

Atm üzerinden Kredi kartı şifresi değiştirme

Şubelerde oluşan yoğunluğu çözmek ve müşterilere daha iyi hizmet sunmak adına ATM’ler yapıldı. Ancak ATM genellikle para yatırma ve para çekme gibi işlemler için kullanılıyor. Oysaki birçok işlemi ATM üzerinden gerçekleştirmek mümkün. Bunlardan biri de kredi kartı değişikliği oluyor. Ancak eski şifresini unutanlar için bu işlem oldukça zor. Çünkü eski şifreyi girerek işlem yapılabiliyor.

Kare kod ile giriş yapsanız da kredi kartı şifre değiştirmesi yapmak istediğinizde çıkan menüde eski şifreyi girmeniz bekleniyor. Şifreyi bilenler girip yeni şifresi ile değiştirebiliyor. Bazı bankalar ise eski şifre dışında bazı kimlik bilgilerini de isteyebiliyor. Bu bilgiler yanlış yazıldığından kart bloke olabiliyor. Bu nedenle siz diğer işlemleri seçip kredi kartı şifre değişikliği işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Telefon Bankacılığı Hizmeti ile Kredi Kartı Şifresi Değiştirme

Her bankanın telefon bankacılığı hizmeti bulunmaktadır. Ayrıca telefon bankacılığı yani dijital bankacılık hizmeti ile tüm banka işlemleri yapılabiliyor. Kredi kartı şifresi değiştirmek için istenilenler aşağıda belirtilmiştir.

 • Öncelikle müşterisi olduğunuz bankasının müşteri iletişim merkezi numarasını öğrenmelisiniz ve aramalısınız.
 • Ardından sizden istenilen kimlik bilgilerini söyleyip şifrenizi yenileyebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Hizmetinden Faydalanıp Kredi Kartı Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Eğer müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı hizmetini kullanıyorsanız ve giriş bilgileriniz varsa kredi kartı şifre değişikliği işlemini birkaç dakika içerisinde yapabilirsiniz. Bunun için siteye giriş yapmak ve kredi kartı işlemleri bölümünden şifre değişikliğini seçip yeni şifreyi yazmak gerekiyor.

Kredi kartı şifre değiştirme işlemleri yazımızı okuyarak işleminizi kolayca gerçekleştirdiğinize eminiz. Diğer bankacılık işlemleri, telefon kart işlemleri, bedava internet paketleri, çekiliş ve kampanyalar gibi birçok konu hakkında bilgi sahibi olmak için kampanyakolik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kredi kartı şifre değiştirme işlemi; ATM, Banka telefon numaralı ile, Banka şubesine direkt giderek, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve SMS Yöntemleri ile yapılır.
Mevcut şifre biliniyorsa (Her bankanın şifre değiştirme menüsü farklı yerdedir.) şifre değiştir menüsü üzerinden yeni şifre tanımlaması yapılıp değiştirilebilir. Şifre unutulduysa, şifre unuttum seçeneği olan bankamatiklerden bu yöntem de kullanılabilir. Fakat bir çok banka güvenlik amaçlı yeni kart yollayarak bu yöntemi kullanmayı zorlaştırır.
Her bankanın bürokrasisi farklı olmakla beraber; 1. Eski kart şifresi ile aynı olabilir; 2. Dağıtıcının getirdiği zarfın içinde yeni şifre olabilir (Artık çok düşük ihtimal, güvenlik amaçlı bir çok banka bu yöntemi yapmıyor.) 3. Dağıtıcının getirdiği zarf üzerinde SMS İle şifre belirleme yöntemi anlatır. En kolayı bu yöntemdir.
Kredi kartınızın şifresini unuttuysanız tek yapmanız gereken yeni bir şifre oluşturmaktır. Eski şifrenizi artık kullanmanız mümkün değildir. Bir çok bankanın SMS Sistemlerinde "geçici şifre" oluşturup yeni şifre oluşturma yöntemi bulunmaktadır.
İçerik Kategorisi
Kampanya Blog

Tüm yorumlar

 • Şifreler hayatımızın belası oldu resmen.. Değiştirmesen güvenlik sorunu oluyor değiştirsen unutuyorsun. Kredi kartı şifresi, cep telefonu şifresi, mobil bankacılık şifresi, internet bankacılığı şifresi, binanın kapısının şifresi e posta hesaplarının şifresi …….. hepsi bir kombine olması lazım sürekli güncellenecek.. Biraz daha yaşlanınca bu işin içinden nasıl çıkılır bilmiyorum…

  Küçük bir tavsiye vereyim. Dolandırma işlemlerinden kurtulmak için parmak izi koruma yöntemlerini de deneyin şifre, SMS VE Parmak izi giriş güvenliği olunca kat kat daha güvenli oluyor. içerik için teşekkürler.. Vakıfbank kartımın şifresini unutmuştum başım ağrımadan değiştirdim sayenizde

  Rasim 31 Ekim 2021 08:59 Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir