ATM Paramı Yuttu (Bankamatik) Ne Yapmalıyım? 2021

16 Haziran 2021
ATM Paramı yuttu 2021
255
Views

Otomatlar hayatımıza girdiği andan beri bazen yazılım, bazen mekanik bazen de teknik sebeplerden dolayı arıza vermeleri ile meşhur oldu diyebiliriz. Günlük hayatta en çok kullandığımız otomatlardan biride Bankamatik (ATM) Sistemleri oldukça sorunlar çıkarabiliyor. Bazen kart bazen de para yutabiliyor. Bu içeriğimizde ATM Paramı yuttu Ne yapmalıyım, paramı geri alabilir miyim diye merak edenler için detaylı bir içerik hazırlamaya çalıştık.

Atm paramı yuttu diye söylenen tek siz değilsiniz! Bu problemi biz de yaşadık ve çözümünün ne kadar basit olduğunu öğrenince oldukça şaşırdık. Bu nedenle aynı problemi yaşayanlar için parayı nasıl geri aldığımızı ve hangi çözümler ile sonuca ulaştığımızı belirtmek istedik. Eğer ATM parayı yuttuysa yani çektiyse ve para da hesaptan düştüyse ne yapmanız gerektiği hakkında bilgiler aşağıda yer alıyor.

Panik olmadan ve stres yapmadan detaylara dikkat edip uygularsanız kısa sürede sonuca ulaşabilirsiniz. Bu problemi yaşayan binlerce kişi olduğunun farkındayız. Kimi ATM paramı yuttu banka geri vermiyor kimi de ATM parayı yuttu ne yapmalıyım diye soruyor. Sonuç olarak her biri aynı soru ve cevapları da aynı olduğu için soru kalıplarını önemsemeden çözümüne odaklanıyor ve başlıyoruz.

Önemli bilgilendirme: Şuan Bankamatik önünde bekliyor ve ATM Paramı yuttu Nasıl çözümlerim düşüncesinde iseniz Güvenlik amaçlı.
1. ATM’in tamamen parayı yuttuğundan emin olun! Parayı kasetlerde tutup siz ATM’den uzaklaştıktan sonra dışarı verme gibi bir durum olmasın. Sizden sonra gelecek birisi parayı alabilir.
2. Kart ile giriş yaptıysanız kartı çıkarın, oturumunuz sonlandı yazısını görün.
3. Kare kod veya uygulama ile giriş yaptıysanız kesinlikle oturumu sonlandırın.

Panikle oturum sonlanmadan veya paranın tamamen ATM Kasetlerinde kaldığına emin olmadan bölgeden uzaklaşmayın. Aksi halde parayı geri alma süreciniz uzar ve hukuki olarak oldukça uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. ATM Paramı yuttu ama sorun değil artık eminim oturumları da kapattım diyorsanız devam edelim..

ATM Paramı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM Paramı yuttu ne yapmalıyım sorusunu diğerlerinden daha fazla duyduğumu için bu soruyu cevaplamak istiyoruz. Eğer ATM parayı yuttuysa yani parayı çektiyse ilk yapmanız gereken şey paranın hesaptan düşüp düşmediğini kontrol etmektir. İnsanlar hata yapabilir bunu çok iyi biliriz. Bunun yanı sıra makinalar da hata yapıp sorun çıkarabiliyorlar. Önemli olan sorunu güzel bir şekilde çözmek ve panik yapmamaktır.

ATM teknik olarak yaşanan sorunlar nedeniyle işlemi gerçekleştirmez ve size de bilgilendirme mesajı gelmediği için ne olduğunu tam olarak anlamayabilirsiniz. Böyle bir durumda yapmanız gerekenler;

 • Para hesaptan düşmüş mü diye bakmak.
 • İşlem saatini ve dakikasını not almaktır. (tarih, gün, saat ve dakikayı bir yere yazmak size çözüm konusunda yardımcı olacaktır.
 • Kartı tekrar çıkartıp takın ve yine hesabı kontrol edin.

Hesaba bakıp paranın düştüğünü gördüyseniz ATM başında bekleyip arızanın geçmesini bekleyin. Kısa sürede çözülebilecek bir problem de olabilir. Yaşanan teknik sorunlar ne kadar kısa sürede çözüleceği belli olmaz. Eğer işlem yaptığınız ATM şubeye bağlıysa ve yaptığınız işlem çalışma saatleri içinde gerçekleştiyse hatanın çözümü en hızlı şekilde gerçekleşecektir. ATM bekledikten sonra hata çözülmezse güvenlik görevlisi yanına gidip ATM paramı yuttu ne yapmalıyım diye sormalısınız. Güvenli görevlisi ATM de işleminizi bir kez daha dener ve çözülmezse yardımcı olacak bir çalışana gidip ondan destek olmasını ister. Eğer sorun sistem ile ilgili değilse banka çalışanı probleminizi hızlı bir şekilde çözer.

Maalesef bazı durumlarda ATM’ye bara sıkışabilir. Bu nedenle de sorununuz kısa sürede çözülmeyebilir. Bankamatik parayı yuttu ne yapmalıyım sorusunun yanıtı biraz beklese de üzülmeyin. Nasıl olsa sorun er ya da geç çözülecektir. Banka görevlisi ilk olarak sizden iletişim için bilgi isteyecektir. Her akşam yapılan kasa sayımı elbette o akşamda yapacaktır. ATM’den de çıkan fazla para olacağı için diğer sabah paranız hesabınıza yatacaktır. Kartsız bir işlem yaptıysanız bunun yanı sıra ATM kullandığınız bankanın bir müşterisinin hesabını para yatırmaya çalıştıysanız çözümler için;

 • Size banka hesabı açılacak. Para da o hesaba yatırılır.
 • İletişim bilgilerinizden size ulaşılır ve diğer gün paranızı nakit olarak geri alırsınız.

Şube Dışındaki Bankamatik Parayı Yuttu Ne Yapmalıyım?

Parayı yutan Atm şubeye yakın değilse; yani uzakta olan bir bankamatikte işlem yaptıysanız ve yine üzücü soru olan ATM paramı yuttu ne yapmalıyım diye sorduysanız sorununuz çözümlenecektir elbet ama sıkıntılı bir süreç yaşayacağınızı bildirmek istiyoruz. Sıkıntınızı çok iyi anlıyoruz. Sonuç olarak belki acil olarak ödeme yapmanızı bekleyen biri var belki de son paranızı yatırdınız ve daha birçok kötü durum olabilir. Siz yine de endişelenmeyin ve tarih, saat, gün ve dakikayı not alın. Ardından bankanın cep şube numarasını internetten bulun ve müşteri temsilcisine bağlanın.

Her bankanın uyguladığı farklı bir prosedür var. Bu prosedürler bazen bizim telefonda fazla beklememize neden oluyor.  Bu yüzden o bankasının müşteri hizmetlerine nasıl kısa sürede ulaşacağınız hakkında bilgi sahibi olmalısınız. (Bu konu için yazılarımıza da göz atabilirsiniz) Sizden yine iletişim bilgileri istenecek ve işlem yaptığınız ATM’nin sayımı yapıldıktan sonra sizinle iletişime geçilecektir. Bu iletişim bir hafta sürebilir. Çünkü bankanın önündeki ATMlerin sayımı o gün yapılırken uzakta olan bankamatiklerin sayımı daha geç yapılır. Daha sonra da bankaya ait olan kredi kartı ya da banka kartınıza paranız iade edilir.

ATM Paraya El Koydu Ne yapmalıyım?

Eğer ATM ekranında paranıza el konuldu yazısını gördüyseniz sizin probleminizde diğerleri ile aynısı demektir. Bu yazıyı görünce de ATM paraya el koydu ne yapmalıyım diye çevrenizdekilere sormanız gayet normal. Yukarıdaki yazmış olduğumuz çözümleri uygulamalısınız. Böylece siz de paranıza hızlı bir şekilde kavuşursunuz.

Farklı ATM Parayı Yuttu Ne Yapmalıyım?

Bankamatik şube dışında ise sorun biraz daha zor şekilde çözülecek ama sonuç olarak çözülecek diye belirtmiştik. Farklı ATM parayı yuttuysa işiniz maalesef daha da zor çözülecek. ATM farklı olduğu için hangi bankaya çözüm için başvuracağınızı kestiremeyebilirsiniz. Her zaman belirttiğimiz gibi bankamatiğin net bilgisini alın (adres ve hangi şube olduğunu belirtin) tarih, saat ve dakikayı söyleyin.

Ardından kendi bankanızın müşteri hizmetlerini arayın. Müşteri hizmetleri siz telefonu kapatınca işlem yapmış olduğunuz ATM’ye bağlı olan şubeyi arayıp gerekli bilgileri sunacaktır. Aynı şekilde ATM sayımı yapılacak ve fazlası çıkınca da paranızı geri ödeyecektir. Ne yazık ki bu işlem otuz güne kadar sürebilir. Bu süreç içinde bankayı arayıp şikayette bulunursanız çözüme daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Dilekçe vererek işleminizi hızlandırabilirsiniz. Bu içeriği okuduktan sonra ATM Paramı yuttu ne yapmalıyım sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Paranın kaldığı ATM Ekranında veya görünen bir yerinde banka irtibat numaraları bulunmaktadır. Derhal bu numaraları (Doğru numara olduğuna dikkat ediniz) arayarak Bankamatiklerin almış olduğu miktarı ve yapmak istediğiniz işlemi ve sıkışan para miktarını belirtiniz. Ortak ATM'de olmuş olsa sıkışan paranızı çok büyük ihtimalle geri alacaksınız.
Bir çok banka artık bankamatikte sıkışan kartları (Eğer şube yanı bir bankamatik değilse) Basım maliyeti çok yüksek olmadığı için yeniden basarak yollamaktadır. Merak etmeyin nerdeyse bütün bankalara Karekod ile giriş yaparak bankamatik işlemlerinizi yapabilirsiniz.
Sıkışan paralar tespit edildikten sonra eğer bankada hesabınız varsa hesabınıza, hesabınız yoksa kendi adınıza belirttiğiniz hesaba veya bankaların bürokrasilerine göre uyguladığı bürokrasiye göre geri alınmaktadır.
Ortak ATM Birden fazla bankanın kullandığı ve işlemlerinin yapıldığı için bu bankamatiklerde sıkışan paraları almaz biraz zaman alabilir. Bütün bankaların kasetlerinin kontrolü ve teyid işlemi zaman aldığından 90 gün kadar sürmektedir. Fakat kasetler düzenli olarak sayım yapıldığından büyük oranda sıkışan veya el konulan paralar belirlenmektedir.
İçerik Kategorisi
Kampanya Blog

All Comments

 • Geçen sene, ATM’den para çekeceğim Ziraat Bankası kartımı soktum cihaza parayı yazdım kartı al dedi. Aldım cüzdana koydum. Parayı aldım kartı vermesini bekledim vermedi. Bende ATM kartı unuttu sandım. Yeni Kart istedim geldi cüzdana koyacakken bir baktım eski kart cüzdan da… Sadece otomat değil herkes kırık. Parası bankamatikte sıkışan kişiler okusun da birazcık diyorsun istedim ☺️

  Zafer çaykan 30 Eylül 2021 10:00 Cevapla
 • Geçen yanımda para vardı hesaba atıyım dedim atmye attım paramı tamı tamına 1550tlydi bana ekrandan atmde sorun oluştu paranıza el konuldu bilgisi geldi. Cumartesi günü olduğu için bankayı aradım bütün bilgileri söyledim ve kaydınız oluşmuştur birkaç gün içersinde sms ile bilgi verilecektir dedi bugün gelen mesajda herhangi bir sorun olmadığını yazmışlar. Tekrar arayıp tekrar yeni bir kayıt oluşturdum. Gerçekten saçmalık ya öğrenciyim o paraya çok ihtiyacım olmasına rağmen saçma sapan bir şekilde param gitti yok oldu resmen

  Furkan 15 Eylül 2021 13:01 Cevapla
  • Otomatlar hayatımıza girdi gireli malesef bu şekilde sorunlar oluşabiliyor. Çok nadir olan bir durum olabilir. telefon ile aramak yerine lüften ilgili bankanın şubesine resmi dilekçe ile durumu anlatın. Dilekçeyi banka şubesine onaylattıktan sonra fotokopisini alın.

   KampanyaKolik 16 Eylül 2021 07:47 Cevapla
 • Merhaba 2 gün önce Halk bank atmsinden Ziraat kartıma para yatırıyordum 1500 tl koydum 600 tlsini sıkıştığı için geri verdi kalan 900 tl içinse paranıza el koyulmuştur uyarısı verdi hemen Halk bankasına girip durumh söyledim bana Ziraat e gidip dilekçe vermem gerektiğini bildirdi. Ziraat bankasına gidip dilekçe verdim 90 gün sürebilir dendi bugün tekrar ziraat bankasını aradım müracatım ne durumda diye red talebi verilmiştir tekrar dilekçe vermeniz gerekiyor dedi ne kadar saçmalıktır bu ödemem var ama parama ATM el koyuyor günlük sayımda fazla çıkan para hesabıma geri yatırılmıyor her yere şikayet edicem verilen dilekçem red yiyor neye göre ?ATM kameralarından olduğum saat para yükleyiş kanıtlarım göz ardı ediliyor .

  Rümeysa Duman 8 Eylül 2021 23:31 Cevapla
  • Merhaba:
   bazı ATM cihazları şubeye uzak olduğu için bu tarz zorlukları oluyor. Birde sizin başka bir sorununuz var ORTAK ATM. ortak ATM İşleşiyleri tamamen farklı bankalar kendi aralarında çek edip durumu düzeltmeleri için oldukça uzun bürokrasiler ile uğraşabiliyorlar. Umarım sorununuz kısa sürede hallolur.

   KampanyaKolik 12 Eylül 2021 19:43 Cevapla
 • Normalde her zaman şubeye yakın ATM üzerinden maaşımı çekiyordum. Bu sefer ortak ATM üzerinden maaşımı çekmek istedim. parayı veriyorken geri çekti. parayı hesaba yatırmadı. fişte parayı vermiş gibi yaptı sonra parayı da vermedi.. Ya ben anlamıyorum ne kadar saçma bir durum. ne yapmalıyım?

  Ramis 24 Haziran 2021 22:33 Cevapla
  • Merhaba ramis Bey,

   Otomat sıkışıklığı bir kişinin başına gelebilen doğal bir olaydır panik yapmayınız. Hemen bankanız ile iletişime geçip durumu bildirin. ortak ATM’de olmuş olsa belirli periyotlarda sayılma işlemi yapılmaktadır. sayım esnasında sizin paranız ortaya çıkacak ve hesabınıza yatırılacaktır. Bilgi fişinde parayı hesaptan düştü olarak mı gösteriyor?

   KampanyaKolik 24 Haziran 2021 23:45 Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir