Eve İnternet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2021

17 Nisan 2021
eve internet almak
4326
Views

Ev ve iş yeri interneti almak çok basit bir şey gibi gözükse de bazen kullanıcılar için oldukça zor olabilir. Hale ki Alt yapı sorunu olan bir yerde iseniz internet bağlatmak çileye dönüşebilir. Evine internet bağlatmak isteyen kişiler için Eve İnternet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli detayları ile inceledik.

Eve internet almak isteyip öncelikle bu konuda araştırma yapmak ve bilgi sahibi olmak isteyen sevgili okurlarımız için eve internet alırken nelere dikkat edilmeli konusunda gerek listeleme yaparak gerek ise ipucu vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Teknolojinin gelişmesi ve pandemi sürecinde değişin hayat sürecimiz bizi internete ihtiyaç konusunda zorlar oldu.

Evde sanal ders görmek, iş hayatını evde devam ettirmek ve boş zamanlarda evde kalma süremizin daha da artması nedeniyle sosyal medyaya daha fazla bakmak ya da daha fazla film izlemek gibi nedenlerle internet hızımızın artması, yeni abonelik açma ya da başka bir markaya geçme gibi düşünceler içerisine girebiliyoruz. Bu nedenle eve internet almak istiyorum diyen sevgili okurlarımız için aşağıdaki listeyi hazırladık.

Eve İnternet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

İnternet günümüzde olmazsa olmaz. Ev satın alırken veya kiralaması yaparken artık bir çok kişi internet hızı veya alt yapısını sorgulayarak yeni evlerine geçiyor. İletişimi oldukça hızlandıran dünyayı klavyenin veya ekranın altına getiren bu teknoloji ile birlikte artık haberleşmeden, iletişime, alışverişten bilgi alımına kadar bir çok konuya insanlar hızlıca ulaşıyor.

Neredeyse her evde internet mevcut hale gelmekte, hatta öyle bir hal aldı ki internet olmadığı zaman insanlar boşluğa bile düşebiliyor. İnternet alırken dikkat edilmesi gereken en büyük hususlar.

 1. Mahallenin internet al yapısı
 2. Binanın Kablo ve internet alt yapısı
 3. Boş port olup olmaması
 4. GSM Baz istasyonlarına yakınlık
 5. Telefon çekiş gücü (3g-4,5 -5g ) Bölgede çekiyor mu?
eve internet almak 2021

Eve İnternet Almak İstiyorum Diyenler İçin Tavsiyeler

Eve internet almak istiyorum diyen sevgili okurlarımız öncelikle internet için ne kadar bütçe ayırabildiğinizi hesaplamalısınız bunu yaparken alacağınız hizmetin size ne kadar yararlı olacağını da elbette düşünmelisiniz. Ardından diğer konular için listemize göz atalım;

 • Adil kullanım hakkı, sınırsız olarak internet hakkına sahip olduğunu düşünen bazı internet kullanıcılar aldıkları mesaj ile bazen şoka uğrayabiliyorlar. Bu mesaj da adil kullanım hakkı nedeniyle kotayı doldurdukları oluyor. Kota genellikle 100 GB oluyor. Eğer yüksek ücret ödüyorum diyerek düşünüp yüksek GB dosyalar indirmek ve bunun gibi internet konusunda yüksek verim gereken işler yapıyorsanız siz de bu mesaja sahip olabilirsiniz. Bu nedenle Adil kullanım kotası konusunda düşünmenizi tavsiye ederiz. Eğer biz o kadar çok internet kullanmayız diyorsanız da diğer detaylara geçebilirsiniz. Adil kullanım kotası olmadan hizmet almak istiyorsanız da bunu size satış yapacak olan kişiye açıkça belirtmeli buna uygun tarifeleri belirtmelerini isteyebilirsiniz.
 • Altyapı ev internet almak için nelere dikkat edilmeli konumuzun yıldızlı başlığı olabilir. Bulunduğunuz konumun internet olarak altyapısı iyi ise yani fiber kablo çekildiyse çok şanslısınız demektir. Fiber internet ve VDSL kullanıcıları yüksek internet hızına erişim sağlayabildikleri için diğer kullanıcılar bir internet sayfasını 3 saniyede açarken onlar salise de açabiliyorlar. Bu fark okurken küçük gibi görünse de kullanımda çok büyük eziyetler çekilmesine neden olabiliyor. Komşularınıza ya da apartmanda yaşıyorsanız siteden birine aldığı internet hızı hakkında sorular sorabilirsiniz. İnternet konusunda araştırma yapmak için yakında oturan kişilere soru sormak daha net cevaplar almanıza yardımcı olacaktır. Kablolar ne kadar yakından geçiyorsa ya da santrale ne kadar yakınsanız o kadar iyi internet hizmeti alabilirsiniz.
 • Evin ihtiyacı ve bütçesi konusuna az önce de değinmiş olsa da bir kere daha belirtelim. Ev halkı olarak herkes internet ihtiyacı duyuyorsa, okuyan ve evde çalışan varsa size yüksek bir kota ve hız gerekebilir. 32 MBPS ve sınırsız kota ya da daha da fazlasına ihtiyaç duyuyorsanız bu konuda araştırma yapıp tarife ve detaylarına göz atabilirsiniz. Elbette bütçeyi de dikkate e-almalısınız.
 • Taahhüt konusu en sıkıntılı detaylardan biri olabiliyor. Çünkü bazı internet kullanıcıları alt yapı, adil kullanım hakkı ve diğer detayları araştırmadan satın alma yapıp hat değişimi yapmak isteyebiliyorlar o zaman da karşılarına taahhüt çıkıyor. Taahhüt konusu tamamen size kalmış çünkü altyapı konusunda eminseniz, bütçe ve kullanım için de neye ihtiyacınız olduğunu biliyor ve çevrenizde alacağınız hizmeti kullananlar varsa taahhüt yapabilirsiniz. Sırf daha uygun fiyatlı hizmet için bu yanılgıya düşmenizi istemeyiz. Taahhüt yaptıysanız da bunu takip etmelisiniz çünkü bir gün dahi geçse hemen fazla fazla ücretlerini alıyorlar ve bu ay ne oldu böyle diyebiliyorsunuz.
 • Modemin ne önemi olabilir diye düşünenler var ki modem de çok önemli. Eski ve aldığınız hizmet için az kullanışlı olan bir modem ile çok uğraşabilirsiniz ve genellikle de diğer odalarda çekmez. Tüm ev içerisinde kullanılamayan internette sinir bozucu olabilir. İyi bir modem ile sokağın başından internet kullanımı yapabilirsiniz.
 • Kampanya ve indirim konusu toplum olarak en çok önemsediğimiz konulardan biri oluyor. Bazen çok büyük kampanyadan yararlanıyorum diye sevinirken altta yazan minik yazılara dikkat vermediğimiz için hüsrana uğrayabiliyoruz. İlk üç ay bedava internet ya da ilk üç ay az ödeme gibi kampanyalar sizi yanıltmasın, eğer bir kampanya görürseniz sonuna kadar okumalısınız. Telefon için ek ücret yok, modem içinde ve üç ay bedava diye gördüğümüz kampanyalara baktığınızda diğer tarifelerin sizin için daha yararlı ve uygun olduğunu görmek sizi üzebilir.

İnternet Servis sağlayıcı seçerken Dikkat edilmesi gerekenler

Türkiye’de internet servis sağlayıcıları maalesef ki çok fazla değil. Bu konuda seçim yapmak için bir elin parmağı kadar seçenek den fazlası çoğu zaman olmuyor. Bu sebeple firmaları birbirleri ile mukayese etmek oldukça kolay olacaktır. Eve İnternet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli konusunda biraz fikir sahibi olmuş olabilirsiniz. Fakat bir diğer husus da internet alt yapı servi sağlayıcılarını seçerken de zorluk çekilebilir.

 1. Kullanılabilirlik- Özellikle Kırsal alanlar için yeterli alt yapı sağlanamayacağından size vaat edilen yazılı internet hızı değil de mevcutta gerçekten kullanabileceğiniz internet paketlerini seçmek çok önemlidir.
 2. Hız ve Kota- Bazen firmalar ürünlerini satışa koyduklarına alt yapı olmuş olsa bile hız kısıtlamaları yapmaktadır. Maksimum verim alabileceğiniz internet servislerini seçmek sizin için en iyisi olacaktır.
 3. Taahhüt vermek- interneti kullanmak için garanti verip vermeyeceğiniz yani ilerde daha iyi seçenekleri değerlendirmenize veya fırsatları kaçırmanıza sebep olabilir. Bu sebeple en az bağlayıcı paketleri sunan firmalar sizin için harika olacaktır.
 4. Maliyet- Tabi ki sizin için en uygun fiyatlı olanı seçmek
 5. Bağlantı türü- İnternet bağlantı türü hız anlamında oldukça önemlidir. ADSL (16mb) kadar Biraz daha eski ve yavaş bir seçenek olurken VDSL (50 ile 150MB Hız arası) Biraz daha iyi, Fiber internet (Süper hızlı internet alt yapısı) biraz daha hızlı MBPS Konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz MBPS Nedir isimli içeriğimizi okumanızı öneririz.

İnternet alırken nelere dikkat edilmeli isimli içeriğimizin sonuna geldik. Kampanyakolik’de Bedava internet, indirim kuponları, kampanyalar ve çekilişler gibi konuların yanı Tüketicileri bilgilendirici içerikler de yer almaktadır.

İçerik Kategorisi
Kampanya Blog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir