MBPS Nedir?

15 Nisan 2021
mbps ne demek
4411
Views

MBPS Nedir : Mega Bits Per Second olan MBPS saniyede aktarılan veri sayısının megabit cinsinden tabir edilmesidir. MB olarak kısaltılır. Mbps kısaltması MB ” saniyede megabit ” anlamına gelir . İnternet bant genişliğinin bir ölçüsüdür. Basit bir ifadeyle, bant genişliği internet bağlantınızın indirme hızıdır.

MBPS ya da MB nedir diye sorabilirsiniz çünkü bu kısaltma birçok yer karşınıza çıkabilir. Günlük hayatta kullandığımız ve birçok konuda önümüze çıkan bazı kısaltmaların ne anlama geldiğini öğrendiğimizde çok şaşırıyoruz ve MBPS de onlardan biri. MBPS nedir ya da ne demek sorularını yanıtlarken bir yandan da önlerine eklenen 8 ve 16 gibi rakamlar arasındaki farkın ne olduğunu da belirtmeye çalışacağız.

İlk olarak MBPS nedir sorusu ile başlayacak olursak, telefon, tablet ya da bilgisayar gibi iletişim araçlarımızın internet konusunda ödediğimiz ücret, sunulan kampanya ve daha birkaç özelliğe bakıldığında sahip oldukları internet kotası ve hızı var. MBPS açılımı yapıldığında Mega Bits Per Second demek oluyor ve Türkçesi de bir saniyede megabit anlamına geliyor. Bu da sahip olduğunuz ve kullandığınız internetin genel olarak hızının ne olduğunu belirtmek istiyor.

MBPS Nedir sorusunun cevabını pekiştirmek için bir örnek verelim. İnternetten bir şarkı indirmek istediğinizi hayal edin. Bir web sitesini ziyaret edersiniz, bir düğmeyi tıklarsınız ve şarkı dosyası bilgisayarınıza indirilmeye başlar. Dosyanın indirileceği hız, bant genişliğinize bağlı olacaktır. Bu bant genişliği saniyede megabit (Mbps) olarak ölçülür.

Genel olarak konuşursak, internet hizmetinizin Mbps’si ne kadar yüksekse, dosyalar internetten o kadar hızlı indirilir. Buradaki “indir” kelimesi yalnızca internetten cihazınıza bir şey kopyalamak anlamına gelmez (örn. Bir mp3 dosyası veya film). Web’e göz atarken bile, dosyaların tarayıcınıza indirilmesi gerekir. Şuan kampanyakolik sitesini dolaşırken bilgisayar, telefon veya tablet ne ile giriş yaparsanız yapın veri indirmesi yaparsanız. Daha yüksek bir bant genişliği, dosyaların daha hızlı indirilmesini sağlayacaktır.

Bu konuya bir örnek verip daha net bir açıklama yapmak istiyoruz. Diyelim ki 50 Tl ücret ödeyerek 8 Mb internet hakkına sahip olduğunuz belirtildi ki bu da sizin bulunduğunuz konum, o bölgede internet kullanan müşteri sayısı ve sahip olduğunuz modemin özelliklerine bakarak değişkenlik gösterebilir. Çevrenizde banka, postane, büyük bir şirket ve bunun gibi kurumlar varsa çok şanslısınız demektir. İnternet olarak en yüksek güce sahip olan alanların çevrelerinde genel olarak büyük siteler ya da kuruluşlar olur.

MBPS Nedir

16 MBPS Nedir?

MBPS nedir sorusuna açıklık getirdikten sonra diğer soruya geçip 16 MBPS nedir sorusunu da yanıtlamak istiyoruz. İnternet hizmeti veren kuruluşlar sizlere genel olarak 8 ve katlarında internet hızı sunarlar. Sahip olunabilecek internet hızı daha öncede belirttiğimiz gibi bulunduğunuz bölgenin altyapısına göre değişkenlik gösterebilir. MBPS internet hızıdır ve 16 MBPS’de bir saniye de 16 MBPS hız ile internet kullandığınızı belirtir. Bu durum bazen değişkenlik gösterebilir. Örneğin; apartmanda iseniz ve ders gören öğrenciler varsa, video izleyenler varsa yani kullandığınız alt yapıda yoğunluk varsa biraz daha düşük bir hıza sahip olabilirsiniz.

Bu nedenle bazı kişiler kullandıkları internet ile alakalı sorun yaşadıklarında aldığı hizmetin ödediğinden daha az olduğunu belirtiler. Bu nedenle belirmek isteriz ki sizi arayıp internet hızınızı yükseltmek istiyoruz ve sadece şu kadar daha ödeyeceksiniz derlerse altyapınızın buna müsait olup olmadığını sorun ya da araştırmasını yapın.

Şu an aldığınız hizmet yani anlaşmasını yaptığınız ve almanız gereken internet hızında 16 MBPS olduğu belirtiliyorsa hemen hız testi yazıp ne kadar hıza sahip olduğunuza bakın ve eğer çok az ise faturanızı küçültün ya da başka bir hatta geçirmelerini rica edin.

8 MBPS İle 16MBPS Arasındaki Fark Nedir?

MBPS Nedir? biraz kavradıktan sonra hızlar arası farkları da anlatmaya çalışalım. İnternet konusunda firmalarla anlaşma yapmayı düşünen ya da sahip olduğu haklardan memnun olmayan sevgili okurlarımız 8 MBPS ile 16 MBPS arasındaki fark nedir gibi soruların yanıtlarını arayabiliyorlar. Biz sizler için cevaplayalım.

8 MBPS (internet hızı) ile saniyede 1MB indirme yapabilirken 16 MBPS ile saniyede 2 MB indirme yaparsınız ve diyelim ki 2 GB bir dosya indirecekseniz. Bu işlem 16 MBPS ile daha hızlı iner ve yarı yarıya bir süre daha az beklemiş olursunuz.

Eğer evde okuyan bir öğrenci, internet konusunda sıkıntı yaşayan bir çalışan birey ya da farklı bir konu nedeniyle internet hızı nedeniyle sorun yaşayan biri yoksa 8 MBPS size yetebilir. Bunun dışında ihtiyaç vara da hızınızı yükseltmek istediğinizi müşteri hizmetlerini arayarak bildirebilirsiniz ki burada çok önemli bir ünlem işareti var. Daha önce de belirttiğimiz gibi eğer altyapınız da bu hızı arttırma durumu söz konusu değilse sadece ücreti yükseltmiş olursunuz. Müşteri hizmetlerine güvenmek elbette normal ama siz işinizi sağlama alıp altyapınız hakkında bilgi edinmeyi unutmayın deriz.

Kısaca belirtmek isteriz ki her telefonun sahip olduğu bir dosya limiti vardır ve bunun kısaltması için de MB kullanılıyor. Megabayt ile megabit karıştırmayın diye belirtmek istedik. Telefonun kaç megabayt diye sorabilirken internet hızınız kaç megabit dersiniz. Megabayt kısaltması MB iken megabit için MB kullanılır.

MBPS ile İndirme hızını daha net bir şekilde hesaplamak için;

  • Öncelikle hız testi yapın ve diyelim ki hız testi sonucu 24 çıktı (ki bu gayet iyi bir rakam eğer çok daha fazlası için ödeme yapmıyorsanız)
  • İndirmek istediğiniz dosya da 200 MB diyelim.
  • 8 MBPS bir megabit eşit olduğunu belirtmiştik yani 200*8=1600
  • 1600/24= 66 gibi küsüratlı bir rakam çıkıyor ve bu da bir dakikadan biraz fazla demek oluyor. Bu şekilde hesaplama yapıp ne kadar internet hızına sahip olmanız gerektiğini de biraz olsun anlayabilirsiniz.

Hız testi sonucunda ne kadar büyük rakama sahip olursanız internet kullanımı için o kadar daha hızlı ve özgür olduğunuz anlamına gelir. Bu MBPS indirme hızı gücü firmanın hizmetine göre de değişebilir bu nedenle komşularınıza hangi firmayı kullanıp ne kadar hizmet aldıklarını sorarak en net sonuçlara ulaşırsınız.

Mbps nedir konusunu anlatmaya çalıştık; Kampanyakolik Bedava internet, indirim kuponu, kampanyalar ve çekilişler gibi konuları kullanıcılarına ücretsiz olarak sunar. Bu konuda merak ettiğiniz konuları konu altından yorum olarak diğer konularda merak ettiklerinizi öncelikle arama konsolunda arayarak araştırabilirsiniz. Bol bol uygun fiyatlı alışverişler dileriz.

Mbps: ingilizce kökenli bir kısaltmadır (Mega Bits Per Second ) Kısaca bir saniye içinde aktarılan internet hızıdır.
Bu sorunun cevabı evde yaşayan ve internet kullanan kişi sayısı ve özelliklerine göre değişebilir. Özellik olarak da evde öğrenci olması, çalışan olması ve işini internet üzerinden yapması gibi durumların ele alınması gerekir. Eğer sadece sosyal medya kullanmak ve bir öğrenci için internet gerekli ise 8 MBPS yeterli olabilirken çocuk sayısı daha fazla ve internet çok kullanılıyorsa elbette 16, 32 ya da 50 olabilir.
16MBPS internet hızı ile saniyede 2MB dosya indirme gücüne sahipsiniz demektir. Bu durum 8 MBPS için yarı yarıya düşer ve saniye 1 MB indirim gücüne sahip olduğunuz anlamına gelir.
Hesaplama olarak 12MBPS saniye de 1.5 MB indirebilir diyebiliriz fakat altyapınız bu güce izin vermiyorsa daha az hakka sahip olabilirsiniz bunun için de internet hız testi yazıp ne kadar hıze sahip olduğunuza bakabilirsiniz.
İçerik Kategorisi
Kampanya Blog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir